Z czasem wraz z rozwojem naszego rowerowego hobby pojawia si臋 pytanie o mo偶liwo艣ci przewozu sprz臋tu na wi臋ksze odleg艂o艣ci. Chcemy zabra膰 dwa k贸艂ka na weekendowy wypad za miasto, wakacje, poje藕dzi膰 w nowych miejscach.

Wi臋kszo艣膰 z nas wybiera w贸wczas transport roweru na lub ewentualnie w samochodzie. O ile ta druga opcja jest przeznaczona wy艂膮cznie dla posiadaj膮cych wi臋ksze pojazdy, to przew贸z roweru na baga偶niku rowerowym mo偶liwy jest praktycznie w przypadku ka偶dego modelu auta osobowego.

Szukaj膮c odpowiedniego rozwi膮zania wpadamy zwykle w g膮szcz pyta艅 i w膮tpliwo艣ci. Jaki typ baga偶nika wybra膰? Na hak? Na klap臋? A mo偶e baga偶nik dachowy? Tutaj wyb贸r zale偶y od indywidualnych preferencji, ka偶de z tych rozwi膮za艅 ma swoje zalety. To jednak temat na oddzielny wpis.

W skr贸cie mo偶na przyj膮膰, 偶e przew贸z roweru na dachu jest rozwi膮zaniem stosunkowo tanim i wygodnym, je艣li tylko wysoko艣膰 samochodu na to pozwala. I w tym miejscu dochodzimy do wyboru konkretnej marki i modelu uchwytu.

Dlaczego wybieramy Thule?

Szperaj膮c w internecie wcze艣niej czy p贸藕niej trafimy na produkty firmy Thule. To szwedzka marka, kt贸ra od prawie 80 lat specjalizuje si臋 w outdoorowych akcesoriach dla zmotoryzowanych. W jej ofercie znajduj膮 si臋 r贸偶nego typu baga偶niki, uchwyty, boxy, torby, pojemniki, wyposa偶enie kamper贸w i wiele, wiele wi臋cej r贸偶nego typu gad偶et贸w przydatnych w samochodowej podr贸偶y. Marka ta kojarzona jest szczeg贸lnie z wysok膮 jako艣ci膮 i dba艂o艣ci膮 o szczeg贸艂y konstrukcyjne i funkcjonalne, co ma te偶 pewne odbicie na cenach.

Kiedy kupowa艂em pierwszy baga偶nik rowerowy r贸wnie偶 trafi艂em na produkty Thule, ale wybra艂em klasyczny uchwyt ze szcz臋kami skierowanymi do g贸ry, innej, znacznie ta艅szej marki. Decyzja w贸wczas by艂a podyktowana cen膮 i brakiem do艣wiadczenia. Po dw贸ch sezonach tanie uchwyty nabra艂y takich luz贸w, 偶e non stop stuka艂y podczas jazdy, a ja robi艂em si臋 nerwowy na sam膮 my艣l o manipulowaniu nad g艂ow膮 ci臋偶kim rowerem trekkingowym, 偶eby trafi膰 w szcz臋ki.

Mniej wi臋cej w tym samym czasie znajomy pokaza艂 mi jak w paru ruchach mocuje rower w swoim uchwycie Thule ProRide 591, kt贸rego szcz臋ka chwyta ram臋 z boku. Uzna艂em, 偶e musz臋 te偶 taki mie膰.

Dlaczego Thule 591/598 s膮 (prawdopodobnie) najlepszymi baga偶nikami rowerowymi na dach na rynku?

Mam wra偶enie, 偶e te dwa modele obecnie zdominowa艂y rynek. S膮 to chyba najcz臋艣ciej spotykane uchwyty. Jest to prawdopodobnie wynik wypadkowych si艂y marki Thule oraz koncepcji uchwyt贸w ProRide, kt贸ra opiera si臋 na skierowaniu szcz臋k 艂api膮cych ram臋 roweru w bok zamiast do g贸ry.

Banalna zmiana wzgl臋dem typowego baga偶nika rowerowego przek艂ada si臋 na znaczne u艂atwienie monta偶u roweru. Jednym ruchem podnosimy go nad dach samochodu i opieramy na uchwycie. Potem pozostaje tylko wyr贸wnanie i dokr臋cenie pokr臋t艂a reguluj膮cego docisk szcz臋k.聽 Umieszczone jest ono przy belce, a nie wysoko nad g艂ow膮 jak w przypadku tradycyjnych rozwi膮za艅.

Mechanizm, cho膰 banalny w obs艂udze, sam w sobie jest dosy膰 z艂o偶ony.聽 Jednak, jak pokazuje praktyka, bardzo wytrzyma艂y, trwa艂y i odporny na warunki zewn臋trzne. Ko艂a mocowane s膮 tak samo, jak w wielu innych modelach – elastycznymi paskami zaciskowymi. Na koniec kluczykiem blokujemy pokr臋t艂o zabezpieczaj膮c je przed z艂odziejami i przypadkowym odblokowaniem szcz臋ki. Mo偶na rusza膰 nawet w najdalsz膮 drog臋.

Zalety tego rozwi膮zania doceni ka偶dy, kto cho膰 raz montowa艂 rower w tradycyjne uchwyty na przyk艂ad g艂臋boko si臋gaj膮c na 艣rodek dachu, kiedy jest ich wi臋cej ni偶 2, w deszczu, b艂ocie, nier贸wnym terenie czy posiadaj膮c ci臋偶szy sprz臋t.

Czy sprytny spos贸b monta偶u to jedyna zaleta uchwyt贸w ProRide 591 czy 598? Wymieni艂bym tu jeszcze:

  • Trwa艂o艣膰 – po latach i tysi膮cach przejechanych kilometr贸w dzia艂aj膮 jak w dniu zakupu. Nic nie koroduje, ca艂y czas s膮 stabilne i pewne.
  • Stabilno艣膰 – mimo zastosowania tylko jednego ramienia rower trzyma si臋 bardzo sztywno, nic nie ha艂asuje, stuka, trzeszczy nawet przy je藕dzie po nier贸wno艣ciach.
  • Serwisowalno艣膰 – je艣li nawet co艣 ulegnie zu偶yciu lub uszkodzeniu, to bez trudu kupimy cz臋艣ci zamienne wed艂ug numer贸w z katalogu.

A wady? Ci臋偶ko doszuka膰 si臋 jaki艣 znacz膮cych, ale planuj膮c zakup.warto zwr贸ci膰 uwag臋 poni偶sze aspekty:

  • Waga – uchwyt sam w sobie jest dosy膰 ci臋偶ki (ponad 4 kg), wi臋c zestaw z 3 uchwytami to ju偶 solidne 13 kg, kt贸re trzeba uwzgl臋dni膰 sumuj膮c maksymalne obci膮偶enie baga偶nika dachowego.
  • Szeroko艣膰 – wygi臋te rami臋 i baza mocowana do belki poprzecznej s膮 dosy膰 szerokie, wi臋c o ile 3 takie uchwyty razem z rowerami zmieszcz膮 si臋 na wi臋kszo艣ci samochod贸w (w tym jeden skierowany do ty艂u), to do艂o偶enie kolejnego mo偶e by膰 k艂opotliwe.
  • Cena – w ostatnich latach uchwyty ProRide mocno podro偶a艂y, koszt zakupu 3 szt. z belkami poprzecznymi zaczyna konkurowa膰 z platform膮 rowerow膮 na hak.

Thule ProRide 591 czy Thule ProRide 598? Podstawowe r贸偶nice

Obecnie na rynku dost臋pne s膮 dwa modele uchwyt贸w Thule ProRide: starszy 591 i jego poprawiony nast臋pca 598.聽 Dzieli je spora r贸偶nica w cenie, dlatego poni偶ej postaram si臋 wskaza膰 najwa偶niejsze r贸偶nice, kt贸re warto mie膰 na uwadze przy wyborze mi臋dzy nimi. Na wst臋pie warto zaznaczy膰, 偶e zmiany konstrukcyjne, cho膰 znacz膮ce, nie wp艂ywaj膮 na podstawow膮 zasad臋 dzia艂ania uchwytu.

Pokr臋t艂o regulacji docisku szcz臋k

W modelu 598 pokr臋t艂o wysprz臋gla si臋 po chwyceniu ramy w艂a艣ciw膮 si艂膮. W przypadku starszego modelu u偶ytkownik jest zdany na w艂asne wyczucie. Ta zmiana mo偶e mie膰 znaczenie g艂贸wnie dla posiadaczy rower贸w z karbonow膮 ram膮, kt贸ra nie powinna by膰 艣ciskana zbyt du偶膮 si艂膮.

Kszta艂t i wy艣cielenie szcz臋k

Dolna szcz臋ka w nowszym modelu maj膮 pe艂niejszy kszta艂t podtrzymuj膮cy ram臋 roweru r贸wnie偶 od zewn膮trz. To dodatkowe zabezpieczenie troch臋 u艂atwia manewrowanie rowerem przy ustawianiu w uchwycie. Ponadto szcz臋ki wy艂o偶one s膮 bardziej elastycznym materia艂em, kt贸ry dopasowuje si臋 do ramy roweru i pewniej j膮 chwyta.

Paski przytrzymuj膮ce ko艂o

Kolejny element poprawiaj膮cy stabilno艣膰. W modelu 598 paski poprowadzono po skosie, co powoduje, 偶e ko艂a s膮 stabilniej mocowane do belki. Ponadto pasek naci膮gany jest za pomoc膮 d藕wigienki, co jest znacznie 艂atwiejszym i pewniejszym rozwi膮zaniem ni偶 naci膮gane r臋cznie paski w modelu 591, szczeg贸lnie gdy s膮 mokre i wy艣lizguj膮 si臋 z r臋ki..

艁atwiejsze przek艂adanie na drug膮 stron臋

Oba uchwyty maj膮 mo偶liwo艣膰 prze艂o偶enia element贸w tak, 偶eby rower mo偶na by艂o wstawia膰 bez problemu po obu stronach samochodu. Jednak w modelu 598 zmieniono nieco spos贸b mocowania bazy do belki, dzi臋ki czemu operacja ta jest wygodniejsza i szybsza.

Profil belki

Oba uchwyty bez problemu rozr贸偶nimy z daleka po kszta艂cie g艂贸wnej belki. Nowszy model ma mniej zaokr膮glony profil, przek艂ada si臋 to na nieco wygodniejsze regulowanie mocowania przedniego ko艂a.

Kt贸ry wybra膰?

W艣r贸d rowerzyst贸w panuje przekonanie, 偶e model 591 jest rozwi膮zaniem optymalnym, a 598 jego poprawion膮 wersj膮. Raczej nie mo偶na pomyli膰 si臋 kupuj膮c starszy model, ale je艣li tylko jeste艣my w stanie zaakceptowa膰 wy偶szy koszt, to docenimy dodatkowe usprawnienia nowszego modelu. W ka偶dym przypadku otrzymujemy sprz臋t na lata, kt贸ry znacznie poszerzy horyzonty naszych rowerowych przyg贸d, daj膮c maksimum pewno艣ci i wygody podczas podr贸偶y.

Zdj臋cia

 

Partnerem wpisu jest sklep rowerowy rowertour.com