Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
PurePC.pl - polecane zestawy komputerowe, testy sprzętu, recenzje gier, relacje z wydarzeń i wiele więcej.
.
Załóż konto
English Deutsch український Français Español 中国

IrfanView - Darmowy, ale i zaawansowany edytor graficzny

LukasAMD | 04-04-2016 10:30 |
  • Oprogramowanie

IrfanView - Darmowy, ale i zaawansowany edytor graficznyZa oknami pogoda wspaniała, wiosna nareszcie jest nie tylko kalendarzowa, ale i odczuwalnie prawdziwa. Takie warunki motywują do tego, aby wyjść na świeże powietrze, niejednokrotnie wraz z np. aparatem i uwiecznić piękne chwile, niektóre budzące się do życia rośliny i zwierzęta, a także oczywiście innych ludzi. Po powrocie przyda nam się narzędzie do zarządzania zdjęciami, a także podstawowej ich edycji. Czy musimy w takim wypadku wydawać pieniądze na oprogramowanie firmy Adobe? Niekoniecznie, bo wybór darmowego oprogramowania jest duży i nawet laicy znajdą coś dla siebie, co niekoniecznie jest Gimpem. Dziś w ramach cotygodniowego cyklu ciekawych aplikacji przedstawiam IrfanView – rozbudowaną przeglądarkę zdjęć, która posłuży nie tylko do oglądania plików, ale i ich edycji.

IrfanView to sztandarowy przykład na to, że niewielka aplikacja może cechować się ogromnymi mozliwościami i prostą obsługą.

Oczywiście system Windows posiada już dwa narzędzia odpowiedzialne za przeglądanie, a także edycję plików graficznych: w starszych systemach pierwszym z nich jest po prostu podgląd, który umożliwia regulowanie rozmiaru i ewentualne uruchamianie pokazu slajdów. Jego możliwości są niestety bardzo ograniczone. W Windows 10 występuje uniwersalna aplikacja Zdjęcia, która oprócz podglądu umożliwia nam podstawową edycję i automatyczną korektę – tutaj zrobimy już znacznie więcej, ale to nadal nic spektakularnego. Do dyspozycji jest oczywiście i legendarny Paint: choć da się w nim namalować Mona Lisę, to jednak wymaga to nie lada zapału, a i możliwości edycji, przekształcania i kadrowania zdjęć są bardzo ubogie. Warto więc poszukać alternatywy.

IrfanView #1

Świetnym wyborem jest darmowy IrfanView – to aplikacja udostępniana na zasadach freeware, a więc bezpłatna do użytku niekomercyjnego i zastosowań domowych. Według zapewnień autora łączy ona w sobie proste funkcje dla osób zupełnie początkujących, a także zaawansowane narzędzia wykorzystywane przez profesjonalistów. Po kilku latach korzystania z tego oprogramowania przyznać muszę, że twórca nie rozmija się tutaj z prawdą: możliwości jego aplikacji są ogromne, a zarazem interfejs i dostępne opcje wykonane tak, że nie przytłaczają kogoś początkującego. Aplikacja jest rozwijana od wielu lat, obsługuje ogromną liczbę formatów plików, a na dodatek korzystać z niej możemy nie tylko na nowych odsłonach Windows, ale także starszych , poczynając od linii Windows 9x.

IrfanView #2

Instalacja programu jest bardzo prosta – wymaga jedynie przejścia przez intuicyjny kreator i ewentualnego wyboru obsługiwanych plików. IrfanView jest przygotowany do pracy w środowisku z wieloma użytkownikami, możemy więc korzystać z konfiguracji globalnej, jak i odrębnej dla każdej z osób. Program od jakiegoś czasu jest dostępny zarówno w wersji 32 jak i 64-bitowej – pozwala to szybciej pracować z dużymi zdjęciami i wykorzystuje mechanizmy nowoczesnych systemów, choć zarazem powoduje, że nie będziemy w stanie korzystać ze wszystkich wtyczek. Domyślnie nie są one instalowane, ale ze strony aplikacji możemy pobrać paczki dodające obsługę wielu dodatkowych formatów (np. MP3, PDF, Flasha), filtrów i efektów, a także modułu wykrywania twarzy, które dodatkowo zwiększają możliwości aplikacji. Nie jest to do podstawowej pracy konieczne.

IrfanView #3

Standardowo IrfanView powita nas interfejsem anglojęzycznym – nie stanowi to jednak problemu, bo na stronie producenta znajdziemy różne tłumaczenia, także na język polski.  Aplikacja jest intuicyjna, składa się z jednego okna, nad którym umieszczono menu ze wszystkimi opcjami, a także pasek najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Użytkownik może szybko otworzyć  pojedynczy plik, a także skorzystać z funkcji automatycznego pokazu: tutaj wybierzemy np. czas pokazywania każdego ze zdjęć, nałożymy własny tekst, automatyczne zeskalujemy zdjęcia, a także gotową, skonfigurowaną listę składającą się z plików i katalogów zapiszemy na dysku np. w celu późniejszego szybkiego otworzenia w innym miejscu. Problemu nie stanowi oczywiście zapętlanie pokazu, a także dodawanie muzyki w tle: przeglądarka może więc posłużyć do szybkiego utworzenia nieco bogatszej prezentacji.

Przetwarzanie wsadowe, obsługa wielu formatów, zaawansowane drukowanie - to wszystko w tak niewielkiej i szybkiej aplikacji.

Po wybraniu pliku możemy przejść do jego edycji. Program wyświetla wszystkie najważniejsze dane (skalę, rozdzielczość, rozmiar), umożliwia wygodne zaznaczanie określonego obszaru z zachowaniem proporcji, a także kadrowanie, wklejanie wycięcia jako nowy plik i szybkie zmiany zarówno rozmiaru jak i kadru obrazu – w tym pierwszym przypadku możemy decydować o rozdzielczości DPI, wybierać kilka spośród gotowych popularnych rozmiarów, a także wybrać rodzaj próbkowania wykorzystywanego przy operacji. Najmniejszego problemu nie stanowi obracanie zdjęcia, odbijanie zarówno w pionie jak i poziomie, zmiana głębi koloru, a także przekształcanie na np. odcienie szarości. W razie potrzeby możemy szybko usunąć ze zdjęć efekt czerwonych oczu, zwiększyć ostrość, jak również automatycznie dopasować kolory i tym samym choć częściowo wyeliminować błędy popełnione przez nas w sztuce fotografii.

IrfanView #4

Możliwości nie ograniczają się tylko do tego: w IrfanView znajdziemy funkcje dodawania tekstu do zdjęcia (wysoce konfigurowalną), regulacji histogramu, otaczania zdjęcia jedną z kilku dostępnych ramek, a także stosowania kilku z dostępnych efektów: rozmycia, pikselizacji, wyostrzania, sepii, dodawania kropli deszczu, zawijania, czy zmieniania w obraz olejny. Możliwości są spore, nas ogranicza jedynie wyobraźnia. Kolejna przydatna funkcja to mechanizm tworzenia zdjęć panoramicznych. Dzięki niemu możemy łączyć kilka zdjęć pionowo lub poziomo, opcjonalnie oddzielić je od siebie ramkami, a później zapisać jako wspólną grafikę. Program radzi sobie również bardzo dobrze z zapisywaniem obrazów wielostronicowych (np. w formacie PDF), które posłużą nam później do zaawansowanego wydruku. Czy wspominałem już o obsłudze OCR i rozpoznawaniu tekstu na zdjęciach? To wymaga dodatkowej wtyczki, ale jest w aplikacji dostępne.

IrfanView #5

Gdy skończymy edycję pliku, przyjdzie czas na jego zapisanie. Tutaj ponownie zobaczymy ogromne możliwości aplikacji: wybierać możemy np. stopień kompresji w formacie PNG i JPG, zapisywanie zdjęć jako progresywne dane JPG, zachowywać lub usuwać dane EXIF i IPTC, a także stosować przeplot. W przypadku formatów z obsługą przezroczystości użytkownik może bez żadnego problemu ustalić jej kolor, a cieszy dodatkowo obsługa wielu formatów: oprócz najpopularniejszych (BMP, PNG, JPG, GIF), skorzystamy tu z np. webowego WebP, ICO, JPEG2000, zapisu do plików PDF, TGA, a nawet RAW. Zdjęcia możemy natychmiastowo ustawić jako tapetę naszego pulpitu, a w przypadku skorzystania z dodatków szybko wysłać do innych osób przez maila.

IrfanView #6

Gdy mówimy o IrfanView, trudno nie wspomnieć o fantastycznym module konwersji wsadowej. Dzięki niemu możemy bardzo szybko masowo zmieniać nazwy plików, a także dokonywać na nich masowej konwersji i przekształceń: moduł za to odpowiedzialny jest dostępny w menu aplikacji i jeżeli będziemy musieli np. zmniejszyć 100 plików PNG, a następnie zapisać je jako JPG do teog pod innymi nazwami, to dzięki niemu wykonamy to w kilka sekund. Konwersja wsadowa umożliwia także zaawansowane przekształcenia obejmujące zmianę jasności, kontrastu, nasycenia i poszczególnych barw, a także masowego nakładania tekstu i dodawania wspomnianej już wcześniej ramki. Jakby tego było mało, program oferuje również zaawansowane ustawienia drukowania: dopasujemy tutaj zdjęcia bardzo dokładnie do kartki, w razie potrzeby powiększymy lub pomniejszymy je, a także dodamy napisy w nagłówku i stopce.

Pobierz IrfanView

Opisanie wszystkich możliwości tego niewielkiego rozmiarami programu zdecydowanie wykracza poza ramy portalu – IrfanView jest natomiast przykładem oprogramowania, które może bezpłatnie dostarczyć użytkownikom bardzo mocnego narzędzia. Do tego narzędzia łatwego w obsłudze, bo po poznaniu menu aplikacji i niektórych skrótów, możemy się po nim poruszać bardzo szybko. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że lepszym wyborem jest np. XnView, który również stanowi zaawansowaną przeglądarek plików. To zależy od konkretnego przypadku i upodobań użytkowników, nie da się jednak zignorować tego, że przez ostatnie lata to właśnie IrfanView jest przykładem do naśladowania i inspiracją dla twórców podobnych programów, którzy czerpią całymi garściami z wykorzystanych w nim pomysłów.

Źródło: PurePC.pl
Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Tagi:
  • fotografia,
  • grafiki,
  • photoshop,
  • zdjęcia
Zgłoś błąd
Łukasz Tkacz

Powiązane publikacje

Test wpływu funkcji Izolacja rdzenia na wydajność w grach w Windows 11, na przykładzie układu NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti

Test wpływu funkcji Izolacja rdzenia na wydajność w grach w Windows 11, na przykładzie układu NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti

74
Aktualizacja macOS Monterey w praktyce. Sprawdzamy system dedykowany komputerom Apple Mac

Aktualizacja macOS Monterey w praktyce. Sprawdzamy system dedykowany komputerom Apple Mac

29
Aktualizacja iOS 15 w praktyce. Sprawdzamy nowości i zmiany dostępne na smartfonach serii Apple iPhone i iPad

Aktualizacja iOS 15 w praktyce. Sprawdzamy nowości i zmiany dostępne na smartfonach serii Apple iPhone i iPad

38
Hosting w nazwa.pl bez tajemnic. Dostawca umożliwia klientom szczegółową analizę statystyk

Hosting w nazwa.pl bez tajemnic. Dostawca umożliwia klientom szczegółową analizę statystyk

36
Opera GX - Test pierwszej przeglądarki internetowej dla graczy

Opera GX - Test pierwszej przeglądarki internetowej dla graczy

39
Liczba komentarzy: 24

Komentarze:

Załaduj komentarze
x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.

两个鬼故事开店起名常用字杨明生极乐影院女孩起名字袁姓女孩匡起名封神英雄榜剧情介绍变鬼3.1氢氧化铜的颜色八字缺土起小名字起名用歆字寓意好还是cpu温度软件兮起名寓意金姓起名男孩什么名字好剑灵和谐补丁宝宝起名神器梓怎么起什么名字明发滨江新城怎么样解放军向南海发射两枚导弹win7sp2五行缺水女宝起名周易免费起名字评分用张王怎么起名字起名名字姓林玄学入门烤鸭名字起名网以租代购公司起名字号哈肉联红肠男宝宝起名楚辞女取名诗经朱成玉少年生前被连续抽血16次?多部门介入两大学生合买彩票中奖一人不认账让美丽中国“从细节出发”淀粉肠小王子日销售额涨超10倍高中生被打伤下体休学 邯郸通报单亲妈妈陷入热恋 14岁儿子报警何赛飞追着代拍打雅江山火三名扑火人员牺牲系谣言张家界的山上“长”满了韩国人?男孩8年未见母亲被告知被遗忘中国拥有亿元资产的家庭达13.3万户19岁小伙救下5人后溺亡 多方发声315晚会后胖东来又人满为患了张立群任西安交通大学校长“重生之我在北大当嫡校长”男子被猫抓伤后确诊“猫抓病”测试车高速逃费 小米:已补缴周杰伦一审败诉网易网友洛杉矶偶遇贾玲今日春分倪萍分享减重40斤方法七年后宇文玥被薅头发捞上岸许家印被限制高消费萧美琴窜访捷克 外交部回应联合利华开始重组专访95后高颜值猪保姆胖东来员工每周单休无小长假男子被流浪猫绊倒 投喂者赔24万小米汽车超级工厂正式揭幕黑马情侣提车了西双版纳热带植物园回应蜉蝣大爆发当地回应沈阳致3死车祸车主疑毒驾恒大被罚41.75亿到底怎么缴妈妈回应孩子在校撞护栏坠楼外国人感慨凌晨的中国很安全杨倩无缘巴黎奥运校方回应护栏损坏小学生课间坠楼房客欠租失踪 房东直发愁专家建议不必谈骨泥色变王树国卸任西安交大校长 师生送别手机成瘾是影响睡眠质量重要因素国产伟哥去年销售近13亿阿根廷将发行1万与2万面值的纸币兔狲“狲大娘”因病死亡遭遇山火的松茸之乡“开封王婆”爆火:促成四五十对奥巴马现身唐宁街 黑色着装引猜测考生莫言也上北大硕士复试名单了德国打算提及普京时仅用姓名天水麻辣烫把捣辣椒大爷累坏了

两个鬼故事 XML地图 TXT地图 虚拟主机 SEO 网站制作 网站优化